وبلاگ

هاست خوب چه شرایطی دارد و میزبان خوب کیست ؟

هاست خوب چه شرایطی دارد و میزبان خوب کیست ؟

از زمانی که اینترنت و سایتهای وب به جمع خانواده بزرگ علوم کامپیوتر پیوستند، میزبانی وب مفهوم پیدا کرد. هر وب سایت فضایی را روی یکی از سرورها در شبکه اینترنت نیاز دارد که محتویات سایت روی آن سرور قرار گیرد. شرکتهایی که این خدمات را ارائه میدهند، شرکتهای "میزبان وب" نام دارند. در ظاهر تمام این شرکتها خدمات مشابهی ارائه میدهند: اجاره دادن فضایی معین برای اینکه شخص یا شرکت صفحات سایت خود را برای مدت معینی بر روی سرورهای آن شرکت قرار دهد. اما این کل ماجرا نیست. دهها پارامتر در نوع سرویس دهی این شرکتها دخیل هستند که بی توجهی به هر یک از این پارامترها و توجه به شعارهای بی پایه و قیمتهای بسیار پایین برخی از شرکتها، ضررهای جبران ناپذیری را به اشخاص و وب سایتهای آنها میرساند. در اینجا سعی مینماییم که مهمترین پارامترها را معرفی کنیم. ذکر این نکته ضروری است که از میان تمامی موارد ذیل، دو اصل کلی مهمترین نقش را در انتخاب شرکت مناسب دارند که هیچ یک به تنهایی قادر به راضی کردن مشتری نخواهد بود:

کیفیت سرویس و پشتیبانی از مشتری.

قابلیت اطمینان: هنگام انتخاب شرکت میزبان، باید به سرعت، سخت افزار، نرم افزار و تنوع ارتباطات اینترنت آن شرکت توجه داشت. قابلیت اطمینان یک سرور، یعنی زمان بالا بودن سرور و بالطبع سایت شما بیشتر از زمان پایین بودن آن باشد. هم اکنون، در کلیه سرورهای ایران مارکت سنتر، از جدیدترین نرم افزارهای مدیریت هاست ( Cpanel ) و کاملترین پروتکلهای امنیت استفاده میشود که قابلیت اطمینان را در حد بسیار بالایی حفظ مینماید.

زمان بالا بودن سرور: داشتن تنوع ارتباطهای اینترنتی در شرکتهای میزبان (محل استقرار سرورها) نکته مهمی است که باید حتما مد نظر داشت. هر چه تعداد ارتباطهای اینترنی بیشتر باشد، اندازه و سرعت سرورها بیشتر بوده و در نتیجه با قطع شدن احتمالی یک ارتباط اینترنتی، سرور و سایت شما همچنان ارتباط خود با اینترنت را برقرار میبیند و بالا خواهد بود. (این پارامتر برای شرکتهای ایرانی که اکثر قریب به اتفاق آنها سرورهایشا ن در خارج از ایران است، برای محل استقرار سرورها مصداق دارد.) شرکتهایی در کشورهای پیشرفته آمریکایی و اروپایی وجود دارند که بصورت تخصصی، فعالیتشان تامین اماکنی است که ویژگیهای لازم برای استقرار سرورهای میزبان را داشته باشد که اصطلاحا مراکز داده نامید میشوند. طبق آمار رسمی سایت www.hyperspin.com ، سرورهای ایران مارکت سنتر در 99.999% مواقع بالا است.

پهنای باند سرور: پهنای باند سرور یکی از پارامترهایی است که در میزان قابل دسترس بودن سایت شما تاثیر بسزایی دارد. بسیاری از شرکتها برای اینکه از پهنای باندی که در اختیار دارند بتوانند بدرستی استفاده کنند، مشتریهای خود را محدود به استفاده از پهنای باند معینی در ماه میکنند. برخی شرکتها نیز ادعا میکنند که پهنای باند نامحدودی دارند که این قضیه کاملا غیر واقعی است. زیرا هیچ شرکتی نمیتواند پهنای باند نامحدودی در اختیار شما قرار دهد و ذکر پهنای باند نامحدود فقط جنبه تبلیغاتی دارد. ولی ذکر این نکته ضروری است که برخی از شرکتها از پهنای باند قابل توسعه استفاده میکنند که این سرویس، حداقل این مزیت را دارد که فعالیت سرور هیچگاه متوقف نمیشود و در ازای پرداخت مبلغ بیشتر، پهنای باند بیشتر در اختیار شرکت میزبان قرار میگیرد. پهنای باند سرورهای ایران مارکت سنتر، از معتبرترین مراکز اینترنت بین المللی تهیه میشوند و همیشه، بیش از دو برابر مقدار نیاز، پهنای باند پیش بینی میشود.

حفاظت در برابر قطعی برق: حفاظت در برابر قطعی برق نیز پارامتر مهمی است که باید حتما آنرا در نظر داشت. هر چند که در خارج از ایران و خصوصا در مراکز داده در کشورهای آمریکایی و اروپایی، امکان قطعی برق کمتر از 5% است، ولی وجود باتری یا ژنراتور برای در دسترس بودن دائم سایت شما حائز اهمیت میباشد.

حفاظت در برابر بلایای طبیعی: وقوع بلایای طبیعی هیچوقت قابل پیش بینی نیست و حتی شاید برای یک شخص فنی، این فاکتور خیلی مهم نباشد. ولی برای صاحب یک سایت مهم تجاری، باید این مساله مهم باشد که محل نگهداری سرورها چه وضعیتی دارد. مسلما مراکز داده، با توجه به تخصصشان در اینگونه امور، در هنگام ساخت محلهای نگهداری سرورها، به این مسائل توجه کافی دارند.

خدمات پشتیبانی: ارائه خدمات پشتیبانی بصورت 24 ساعته، یک شعار غیر واقعی است. مگر اینکه افراد پاسخگو به مشکلات (حتی در ساعت 4 صبح) افراد حرفه ای در علم کامپیوتر باشند. نکته مهم در پشتیبانی مشتریان این است که وی هنگام برقراری ارتباط با مسئولین پشتیبانی، اطمینان داشته باشد که به وی و مشکلاتش توجه و اهمیت داده میشود. این پارامتر را نباید کم اهمیت قلمداد کرد. مهمترین اصل در انتخاب شرکت میزبان مناسب، نحوه پشتیبانی آن شرکت از شما و سایت شماست. برای حصول به این اطمینان، میتوانید از سایر مشتریان این شرکت در مورد نحوه پشتیبانی شرکت مشورت بگیرید. حتی میتوانید از مسئولین شرکت بخواهید که آدرس چند مشتری را به شما بدهند تا بدین ترتیب، میزان صداقت شرکت با مشتری را نیز بیابید. همچنین داشتن یک وب سایت تخصصی و حرفه ای، امتیاز مهمی برای شرکتهای میزبان به حساب می آید.

زمان پاسخگویی: بسیاری از شرکتهای میزبان، علاوه بر خدمات پشتیبانی تلفنی، بصورت الکترونیکی نیز خدمات پشتیبانی ارائه می دهند که در صورتی که این نوع پشتیبانی بصورت صحیح و بموقع انجام شود، روش بسیار مناسبی برای حل مشکلات مشتریان میباشد. برای امتحان میتوانید یک نامه الکترونیکی به مسئولین فنی شرکت بفرستید یا از طریق وب سایت آن شرکت، یک نامه به بخش پشتیبانی بفرستید. اگر زمان پاسخگویی به نامه شما کمتر از 5 ساعت بود (بجر ایام تعطیل و خارج از ساعت اداری) ، این شرکت را در بالای لیست خود قرار دهید. تیم پشتیبانی ایران مارکت سنتر، در تمام مدت فعالیت، آماده همکاری و پشتیبانی و پاسخگویی به سوالات شما هستند.

تنوع خدمات: تنوع خدمات یک شرکت، پارامتری است که برای مشتری اهمیت دارد. هر چه خدماتی که شرکت میزبان ارائه دهد متنوع تر و کامل تر باشد، مشتری در انتخاب سرویس خود، راحت تر تصمیم میگیرد. قیمت مناسب سرویسها نیز میتواند قابل ذکر باشد.

میزان امنیت سرور: امن بودن سرورها از نظر مشتری بسیار مهم است. تنظیمات سرورها، وجود سرورهای مجزای مخصوص هر سرویس، وجود دیواره های آتش، وجود نرم افزارهای ضد ویروس، سیاستهای مقابله با خرابکاران و مدت زمان عکس العمل پس از حملات احتمالی خرابکاران، پارامترهایی است که باید به آنها توجه داشت. این نکته را هم در نظر داشته باشید که هیچگاه سراغ شرکتی که ادعا میکند هیچوقت مورد حمله قرار نخواهد گرفت نروید. چون یا با شما صادق نیستند و یا اصلا هیچ تخصصی در زمینه فعالیتی که میکنند ندارند.